January 27, 2018

Käsitöö või masstoodang?

Tundub, et tormamine läbi aja on ka mind haaranud. Postituste kirjutamine pole olnud esmatähtis, kuid teadsin, et millalgi jõuan taas selle juurde tagasi.

Viimasel ajal on teemaks tulnud, mis on masstoodang ja mis on käsitöö. Kust läheb see piir? Kui ma võtan suure lehe köitepappi, lõigun selle mõõtu, võtan A4 paberid ja köidan kokku albumiks on see käsitöö. See on selge! Aga kui ma teen samu töövõtteid kasutades neid albumeid 20tk, kas siis on masstootang?

Hetkel on "tootmises" 30 mänguelevanti. Kangas on kaalukangas ja seda pole igal ajahetkel saada, tuleb osta ära kõik, mis saadaval. Ja kuna kunagi ei tea, kui palju detaile saab, tuleb suht säästlikult kangast kasutada. See aga tähendab, et kõik detailid tuleb välja lõigata ükshaaval ja käsitsi. Kui oleks muidugi tööstuslik juurdelõikuslaud ja omaks paigutuse programmi oleks nende 30 elevandi välja lõikamine väga lihtne.


Kõrva peale tuleb tikkida logo. Jah, kõrva tikkimise ostan nüüd sisse, sest käsitsi kõrvu tikkida enam lihtsalt ei jõua. Kas nüüd juba muutus masstootmiseks? Detailid ühendan äärestusühendusõmblusega (ma ei tea, kas see on õige nimetus, aga võiks arusaadav olla) tavalise valge kodustatud äärestusmasinaga. Kuna londi üht detaili on vaja parema ja ühtlasema õmbluse jaoks krookida (selle kumeruse saamisel), siis selle traageldan esmalt käsitsi enne äärestusühendusõmbluse tegemist. Londi otsa ühendamine igal juhul käsitsi, sest nii väikse detaili õmblemiseks pole mul nii miniatuurset masinat, mis sinna üldse mahuks. Traageldamine on teemaks ka jalaotsest. Ikka selleks, et vant hiljem normaalselt ka püsti seisaks ega oleks juba sündides invaliid.


Ja siis ikka see äärestusühendusõmblus jalaotses ning siia masinatööd lõppevad.


Edasi tuleb vant ümber pöörata, süüa anda (täis toppida), kõht nagu hundil kinni õmmelda ja jalad fikseerida, sest esmalt on vant nagu libedal jääl jalad laiali. See on vana pilt aastast 2014


Nüüd veel silmad ja sabad käsitsi õmmelda/punuda. Pärast seda võib vandid kotti pakkida ja oma toredatele uutele sõpradele toimetada.

Kas 1 elevant on käsitöö ja 30tk masstoodang? 
No comments:

Post a Comment